O autorze
Subiektywny blog o energii i energetyce jądrowej – dla nie-inżynierów, ale nie tylko.

Jestem inżynierem-energetykiem z całkiem jeszcze niewielkim przebiegiem. O energetyce uczyłem się na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, na którym dziś zresztą pracuję. Choć nie studiowałem specjalności związanej stricte z energetyką jądrową (nie było jeszcze takiej możliwości), od lat jestem na różne sposoby związany z tą branżą. Brałem udział w różnych szkoleniach specjalistycznych organizowanych przez instytucje krajowe i zagraniczne, z energetyką jądrową związana była także moja praca dyplomowa. Uczestniczyłem w realizacji zadań badawczych mających na celu ocenę możliwości uczestnictwa polskiego przemysłu w rozwoju energetyki jądrowej oraz ocenę przebiegu i skutków potencjalnych awarii elektrowni jądrowych. Od lat prowadzę działalność mającą na celu popularyzację wiedzy o energii jądrowej (rozpoczętą jeszcze w czasach studiów, gdy byłem członkiem a następnie prezesem Koła Naukowego Energetyków). Zajmuję się również kwestiami stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego. Poza uczelnią pracuję w międzynarodowej firmie energetycznej oferującej konwencjonalne maszyny energetyczne.

W roku 2012 przez trzy miesiące pracowałem w charakterze eksperta na rzecz kampanii informacyjnej "Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią", jednak współpracę tę definitywnie zakończyłem z dniem 31 grudnia tego roku.

Wszystkie opinie prezentowane na tym blogu mają charakter opinii prywatnych i w żaden sposób nie wyrażają oficjalnego stanowiska jakichkolwiek firm lub instytucji dla których pracuję lub pracowałem w przeszłości.

Niegroźna usterka w Elektrowni Jądrowej Temelín

Jak informowały dziś czeskie i polskie media, w Elektrowni Jądrowej Temelín doszło do drobnej usterki, która doprowadziła do wyłączenia bloku nr 2. Usterka nie miała związku z częścią jądrową.

Do usterki doszło dziś nad ranem. Jak informował cytowany przez czeskie media rzecznik elektrowni Marek Sviták, miało miejsce uszkodzenie izolatora przepustowego - elementu, który izoluje szynoprzewód wyprowadzający energię z generatora od jego obudowy - które w konsekwencji doprowadziło do awarii układu chłodzenia generatora. Takie zdarzenie uniemożliwia dalszą pracę bloku i prowadzi do jego natychmiastowego wyłączenia, jednak nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo pracy reaktora, w tym szczególnie na bezpieczeństwo radiologiczne. Najpoważniejszym skutkiem awarii jest utrata przeszło 1000 MW z czeskiego systemu energetycznego w okresie występujących w tym rejonie Europy deficytów mocy, tym bardziej dotkliwa, że blok Temelín 1 jest obecnie odstawiony do planowego remontu i przeładunku paliwa. Naprawa usterki generatora bloku nr 2 potrwa kilka dni, a blok ma powrócić do pracy na początku przyszłego tygodnia. Pierwszy blok natomiast powróci do pracy w końcu sierpnia.

Ciekawostką jest, że większość polskich mediów powołując się na Informacyjną Agencję Radiową podała absolutnie bzdurną informację o awarii "generatora chłodzenia" zamiast układu chłodzenia generatora, stwierdzenie to powtórzył w komentarzu nawet... wiceminister Janusz Piechociński. To oczywiście błąd wynikający z niezrozumienia oryginalnego tekstu czeskiego - takiego elementu jak "generator chłodzenia" w bloku jądrowym nie ma.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...